Da li je privatni ili državni vrtić bolji izbor? Većina roditelja će ovu odluku doneti na osnovu pristupačnosti i kvaliteta usluge. Najdominantniji faktor je svakako cena vrtića, ali postoji toliko drugih činilaca koje treba uzeti u obzir.

Cena privatnog i državnog vrtića

Cena vrtića u odnosu na ukupan porodični budžet nije zanemarljiva stavka i uticaće na celokupnu odluku. Državni vrtići su obično značajno jeftiniji jer su subvencionisani od strane države ili lokalne samouprave, dok su u Beogradu i Novom Sadu potpuno besplatni. Roditelji plaćaju samo deo troškova, dok ostatak pokriva država. Privatni vrtići su skuplji jer roditelji pokrivaju većinu ili sve troškove. Cene značajno variraju u zavisnosti od vrtića, kao i dodatnih pogodnosti koje ustanova pruža, a u nekim slučajevima razlike mogu biti prilično visoke.

Međutim, važno je da znate da možete  ostvariti pravo na subvencije grada za upis deteta u privatni vrtić ukoliko su kapaciteti u državnim popunjeni (osim u Novom Sadu gde od starta možete izabrati privatnu predškolsku ustanovu). Iznos na koji imate pravo je 33.000 dinara u Beogradu, odnosno 13.000 za mlađe (6 meseci do 3 godine) ili 16.000 dinara za starije dete u Novom Sadu. Poludnevni boravak u novosadskim vrtićima je subvencionisan od strane grada sa 5.200 dinara sa užinom, tj. 4.500 bez užine. 

Dostupnost državnih i privatnih vrtića

Državni vrtići imaju duge liste čekanja, posebno u većim gradovima. Upisivanje deteta može biti izazov zbog ograničenog broja mesta. S obzirom na sistem bodovanja i upisivanja, nije nemoguće da dete na listi čekanja bude i nekoliko godina.

S druge strane, privatni vrtići obično imaju manje liste čekanja ili uopšte nemaju problem sa kapacitetima. Ovo može biti korisno za roditelje koji žele brže rešenje.

Kvalitet programa u vrtićima

Nastavni plan i program donosi predškolska ustanova, ali svejedno da li je u pitanju privatni ili državni vrtić, on mora biti u skladu sa zakonom o predškolskom obrazovanju. Kvalitet može varirati u zavisnosti od vrtića, ali u načelu svi vrtići slede nacionalne obrazovne standarde.

Glavna razlika između privatnih i državnih vrtića je što u državnim za svaku vannastavnu aktivnost (učenja stranih jezika, sportskih aktivnosti, umetničkih programa i sl.) morate doplatiti zasebno, dok su u privatnim neke ili sve uračunate u cenu. Takođe, privatne predškolske ustanove često nude inovativnije i personalizovanije programe, kao i određen pristup koji je u skladu sa vašim stilom roditeljstva – Montesori, Voldorf, itd. 

Radno vreme vrtića

Državni vrtići obično rade u fiksnim vremenskim okvirima, najčešće od 6h do 16.30h, odnosno 17h, retko do 18h (najčešće samo u velikim gradovima), što može biti problem za roditelje sa nestandardnim radnim vremenom. Deca se u vrtić primaju do 8h.

Za mnoge roditelje je privatni vrtić bolje rešenje jer često nudi fleksibilnije radno vreme, mogućnost produženog boravka, kao i rad subotom.

Broj dece po vaspitaču

Prema važećem zakonu, na jednog vaspitača dolazi sedmoro dece u najmlađoj (jaslenoj grupi), dok je u najstarijoj taj broj 26. Ipak, stručnjaci preporučuju da je optimalan broj dece po vaspitaču osam, a maksimalan dvanaest. Stoga, obratite pažnju na raspodele grupa po uzrastu, kao i broj dece po grupi kada birate vrtić. Privatni vrtići obično imaju manje grupe, poštujući preporuke stručnjaka za optimalan rad.

Lokacija i infrastruktura

Privatni vrtići se u ovom pogledu značajno razlikuju od državnih, i to ide iz jedne krajnosti u drugi. Sredina ne postoji. Obično se u velikim gradovima, gde je i konkurencija veća, trude da budu bolja opcija od državnih. Objekti koji su namenski građeni da budu privatni vrtići su najidealnije rešenje, potom slede državne ustanove i tek na kraju vrtići smešteni u adaptiranim spratnim ili prizemnim kućama. Raspored prostorija nije idealan u poslednjem slučaju, a i uređenost i veličina dvorišta su upitni.

Ishrana

Glavna prednost državnih vrtića kada je u pitanju ishrana jeste što se priprema obroka obavlja u samoj ustanovi, dok privatna obdaništa neretko naručuju ketering. Ipak, dešavalo se da deca sa alergijama u državnim predškolskim ustanovama ostanu bez zamenskog obroka, pa budite oprezni prilikom izbora. Privatni vrtići nude različite vrste keteringa, pa je moguće birati i veganske, i vegetarijanske opcije.

Zaključak

Ulazak u vršnjačku grupu u vrtiću je bitan je razvija samopouzdanje kod dece. Stoga je bitno i u kakvim će uslovima dete svakodnevno boraviti. Ako vam je bitna cena i imate mogućnost da upišete dete u državni vrtić, to može biti dobar izbor, posebno ako su vrtići u vašem kraju kvalitetni. Sa druge strane, privatni vrtići nude fleksibilnost i personalizovaniji pristup, kao i rad u manjim grupama što je bolje rešenje ako vam budžet dozvoljava.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here