Otvaranje firme u inostranstvu je proces koji uključuje mnogo papirologije. Najbolje je pristupiti mu sa puno strpljenja i pripreme. Neophodno je poznavati lokalne zakone i tržište, kao i jezik, ili angažovati profesionalce. Bilo da otvarate ogranak već postojeće firme u Srbiji ili lokalnu firmu kako biste lakše poslovali u inostranstvu, ovi koraci biće neophodni za otvaranje firme u inostranstvu.

Istraživanje stranog tržišta

Pre samog otvaranja firme i donošenja važnih odluka, neophodno je upoznati se sa stranim tržištem, važnim igračima i uslovima. Najbolje je identifikovati nišu i ustanoviti na koji način bi tačno vaša firma mogla da zadovolji potrebe tržišta i istakne se u odnosu na konkurenciju.

Registrovanje firme u inostranstvu

Za početak, neophodno je izučiti lokalne zakone kako bi se poslovanje firme uskladilo sa zakonskim okvirima. Tek nakon toga moguće je doneti ispravne odluke o obliku poslovanja, imenu i sl.

Angažovanje advokata

Razmislite o angažovanju advokata koji će vam pomoći da ispratite sve neophodne korake i objasniti pravne začkoljice. Lokalni advokat za privredno pravo može vas poštedeti glavobolje.

Ovo se može činiti kao skupa stavka prilikom otvaranja firme, ali dugoročno gledano, može ubrzati proces i uštedeti vreme. A i novac, ako uzmemo u obzir da se neke pravne greške skupo plaćaju.

Pravni oblik firme

Prilikom otvaranja firme neophodno je izabrati pravni oblik poslovanja. To može biti d.o.o, filijala, zastupništvo, akcionarsko društvo i sl. Većina ovih oblika, sa manjim izmenama, postoji u gotovo svim delovima sveta.

Ovde će vam savet specijalizovanog advokata biti od najveće koristi. Ne samo da oblik firme utiče na važne aspekte poslovanja u inostranstvu, već su i papirologija, vaše obaveze, ali i porezi drugačiji.

Odabir imena

Kada je u pitanju ime firme, treba biti oprezan zbog razlika u jeziku. U lingvistici postoje tzv. „lažni prijatelji“, odnosno parovi reči koji se u dva jezika isto pišu i/ili izgovaraju, a znače nešto potpuno različito. Zbog toga neke firme ulaskom na strano tržište, a zadržavanjem originalnog imena budu izvrgnute ruglu.

Ukoliko ne govorite lokalni jezik, konsultujte iskusnog prevodioca i obavezno proverite da ime koje ste odabrali ne znači nešto pogrdno. Ovo se odnosi ne samo na standardni jezik, već i na lokalne dijalekte.

Registracija firme u inostranstvu

Kada imate pravni oblik i ime, možete započeti proces registracije firme. Prvo proverite koji su vam sve papiri neophodni, a potom se dajte u prikupljanje.

Overa sudskog tumača

Imajte na umu da će vam papiri biti neophodni na lokalnom jeziku i da, ako neka dokumenta donosite iz Srbije, ona moraju biti prevedena i overena od strane sudskog tumača.

Statut i osnivački akt

U zavisnosti od oblika poslovanja, može vam biti potreban osnivački akt i/ili statut firme. Ovi dokumenti se, pored drugih, prilažu nadležnim organima prilikom osnivanja firme. Za njihovo sastavljanje može vam koristiti savet lokalnih stručnjaka.

Potvrda osnivačkog kapitala

U nekim zemljama je neophodno imati minimalni osnivački kapital i bez njega nije moguće otvoriti firmu. Za ovakve potrebe otvara se privremeni poslovni račun i na njega se polažu sredstva do dobijanja PIB-a i otvaranja bankovnog računa.

Otvaranje lokalnog bankovnog računa

Većina zemalja zahtevaće od vas da imate bankovni račun u nekoj od lokalnih banaka. Ovaj korak se uglavnom dešava nakon uspešne registracije firme, zbog dobijanja jedinstvenog poreskog (i) identifikacionog broja. U nekim zemljama je moguće ovo završiti i pre potvrde nadležnih organa o registraciji firme pa se svakako konsultujte sa stručnjacima u inostranstvu.

Dodatna papirologija

Za obavljanje nekih delatnosti neophodne su dodatne lokalne licence i dozvole. Zbog toga se dobro raspitajte da li je potrebno nešto od dodatne papirologije pre nego što počnete sa radom.

Dvojno oporezivanje

U nekim zemljama se prilikom otvaranja firme automatski registrujete i kao poreski obveznik, dok se u nekima morate sa registrovanom firmom sami prijaviti kod poreskih vlasti. Koji god da je vaš slučaj, obavezno proverite da li ta zemlja ima ugovor o izbegavanju dvojnog oporezivanja sa Srbijom.

Registrovanje adrese firme

Otvaranje firme u inostranstvu u većini slučajeva zahteva i fizičku adresu u toj zemlji. To može biti poslovni prostor, sediše ili filijala, ali i adresa specijalizovanih agencija koje samo ustupaju fizičku adresu firmama. 

Ovo poslednje je odlična alternativa za firme koje pružaju digitalne usluge ili na drugi način nemaju potrebu za fizičkim prisustvom u zemlji. Uz malu naknadu, ove agencije će vam čak skenirati poštu i slati je na mejl, tako da ćete uvek biti u toku.

Ukoliko ste ispunili sve ove korake, čestitamo! Otvaranje firme u inostranstvu je gotovo i možete početi sa radom.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here