Drugi po veličini grad u Poljskoj, Krakov, mnogi svrstavaju u grupu najstarijih i najlepših gradova Evrope. Smešten na obalama reke Visle, pravi je turistički dragulj ove istočnoevropske zemlje. 

Kao nekadašnji kraljevski glavni grad, Krakov je kroz vekove bio centar političkog, kulturnog i intelektualnog života. Danas privlači milione posetilaca iz celog sveta, prvenstveno zahvaljujući očuvanoj arhitekturi i muzejima svetskog ranga koji prikazuju istoriju i umetnost Vojvodstva Malopoljskog.

Šetajući kroz krakovske ulice, osetićete duh prošlih vremena, dok istražujete srednjovekovne zidine, raskošne kraljevske palate i sakralne spomenike koji svedoče o moći i bogatstvu Poljskog kraljevstva. 

Bilo da ste ljubitelj istorije i kulture ili jednostavno tražite mesto za opuštanje i uživanje, u Krakovu ćete sigurno pronaći nešto za sebe. Ne propustite priliku da otkrijete sve čari ovog fascinantnog grada – posetite Krakov, prestonicu kulture i glavni centar obrazovanja u Poljskoj i doživite njegovu kulturu iz prve ruke. A mi vam u ovom tekstu predstavljamo nekoliko najznačajnijih znamenitosti i najposećenijih lokaliteta u Krakovu. 

Dvorac Vavel – simbol poljske moći i državnosti

Na brdu koje se uzdiže odmah uz levu obalu reke Visle, nalazi se veličanstveni zamak Vavel, najvažniji simbol poljske državnosti i kulture. Iako je sadašnji oblik dobio u 14. veku, neke od građevina na brdu datiraju još iz 10. veka, a prema određenim zapisima i arheološkim istraživanjima brdo je naseljavano i hiljadama godina ranije. 

Ipak, najzanimljiviji period je od 11. do 17. veka kada su se na brdu Vavel nalazile rezidencije poljskih kraljeva. Danas je kompleks pretvoren muzej koji čuva bogatu kolekciju umetnina, kraljevskih dragulja i istorijskih artefakata. Jedna od najznačajnijih umetnina koju možete videti u kompleksu zamka je delo Leonarda da Vinčija “Dama sa hermelinom”

dvorac-vavel
Pixabay.com

U okviru kompleksa nalazi se i Katedrala Svetog Stanislava i Vaclava ili Vavelska katedrala gde su krunisani poljski kraljevi. Ona je takođe i grobno mesto većine kraljeva i kraljica Poljske, i nacionalnih heroja kao što je Tadeuš Košćuško (vođa ustanka protiv Rusije), Jozef Pilsudski (prvi predsednik Poljske), književnik Adam Mickijevič, kao i gradonačelnik Varšave a kasnije i predsednik Poljske Leh Kačinjski

Sama katedrala je karakterisična po mešavini različitih arhitektonskih stilova, od romaničkog do baroknog, a njena unutrašnjost je bogato ukrašena zlatom, mermerom i freskama. Posebno se ističe zvonara posvećena poljskom kralju Žigmundu, gde se nalazi jedno od najvećih zvona u Poljskoj, koje se oglašava samo u posebnim prilikama.

Stari grad (Stare Miasto), srce istorijskog Krakova

Poseta Krakovu ne može da prođe bez istraživanja Starog grada, koji je 1978. godine uvršten na UNESCO-vu listu svetske baštine. Stari grad je pravo srce Krakova, prepun uskih ulica, srednjovekovnih trgova i prelepih građevina koje odišu istorijom. 

Ovde se nalazi jedan od najvećih i najlepših srednjovekovnih trgova u Evropi – Glavni trg (Rynek Głowny). Na njemu je uvek puno ljudi a neretko se organizuju i koncerti. Posebno je posećen u vreme praznika i ako planirate da Novu 2025. godinu dočekate u Krakovu očekujte gužvu ali i odličan provod. Trg je okružen veličanstvenim zdanjima, kao što su Bazilika Svete Marije, Pijaca platna i Gradska većnica.

stari-grad-krakov
Unsplash.com

Glavni trg je mesto gde se susreću prošlost i sadašnjost. Iako su zgrade kojima je oivičen stare više vekova, trg je uvek pun života, sa mnoštvom restorana, kafića i uličnih izvođača. Bazilika Svete Marije, sa svojom karakterističnom asimetričnom fasadom, jedna je od najpoznatijih crkava u Poljskoj. Izgrađena je u gotičkom stilu u 14. veku na temeljima crkve iz 13 veka. Visoka je oko 80 metara a posebno je poznata po neverovatnom drvenom oltaru koji je delo Fajta Štosa, nemačkog vajara, grafičara i slikara koji je živeo i radio krajem 15. i početkom 16. veka. 

Na svakih sat vremena sa više kule (dve ih ima na crkvi) čuje se zvuk trube i melodija Hejnal Marijacki (Zora Svete Marije). Tačno u podne, ovu melodiju koja se naglo prekida mogu čuti svi stanovnici Poljske jer se emituje na državnom radiju. Prema legendi, nagli prekid melodije je znak sećanja na trubača koji je sa vrha kule trubom upozoravao na napad Mongola, ali je u trenutku dok je oglašavao opasnost pogođen strelom u grlo.  

Kazimir – jevrejska četvrt u Krakovu

Nekadašnja jevrejska četvrt, Kazimir, danas je jedan od najživopisnijih i najautentičnijih delova Krakova. Iako je bio poseban grad do 19. veka, danas je integrisani deo Krakova, poznat je po svojim uskim uličicama, sinagogama i bogatom kulturnom nasleđu.

Tokom Drugog svetskog rata, Kazimir je bio centar jevrejskog života u Krakovu, a mnogi stanovnici su tragično stradali u Holokaustu. Danas je to mesto koje oživljava sećanje na jevrejsku zajednicu kroz muzeje, sinagoge i kulturne događaje. Sinagoga Remuh (izgrađena 1553. godine), najstarija aktivna sinagoga u Krakovu, je neizostavno mesto za posetioce. 

Odmah pored jevrejske četvrti, preko reke Visle, nalazi se i jedno od najemotivnijih mesta u Krakovu, Šindlerova fabrika. Nekada fabrika tekstila, a danas muzej posvećen životu i delu Oskara Šindlera, hrabrog čoveka koji je preko 1200 Jevreja spasio sigurne smrti tokom Drugog svetskog rata. Muzej pruža dubok uvid u strahote rata i holokausta, kao i priču o Šindlerovoj hrabrosti i ljudskosti.

Kroz autentične eksponate, fotografije i interaktivne prikaze, posetioci su u prilici da se upoznaju sa životnim pričama onih koji su preživeli,. Posebno su dirljivi lični predmeti i pisana svedočanstva preživelih, koja govore o surovoj stvarnosti rata i Šindlerovoj borbi da spasi što više života.

Crkva Svete Ane – barokna lepota u srcu Krakova

Relativno blizu glavnog trga je još jedan od dragulja Krakova, crkva Svete Ane. Ova barokna crkva, izgrađena u 17. veku, pravi je primer bogate dekoracije i nesvakidašnje arhitekture. Njena spoljašnjost je skromna u poređenju sa enterijerom. Unutrašnjost crkve je zapanjujuća, sa prelepim freskama, oltarima i skulpturama koje oduzimaju dah. Posebnu pažnju privlači glavni oltar na kome je Sveta Ana koja drži malog Isusa Hrista. 

Crkva Svete Ane je i važan centar katoličkog života u Krakovu, a tokom godine ovde se održavaju brojne svečane mise. Za posetioce, ovo je idealno mesto za kratak predah i uživanje u duhovnoj i umetničkoj lepoti.

Vavelski zmaj – legendarni simbol Krakova

Nijedna poseta Krakovu ne bi bila potpuna bez susreta sa Vavelskim zmajem, stvorenjem koje je, prema legendi, nekada terorisalo grad. Skulptura zmaja nalazi se ispred Vavel zamka, a posebna atrakcija je kada zmaj povremeno izbacuje vatru, na radost posetilaca i posebno dece.

Najveći mit vezan za Krakov je mit o Vavelskom zmaju. Duboko je ukorenjena u krakovskoj i poljskoj kulturi i prenosi se kroz generacije. Danas, zmaj je postao jedan od najpoznatijih simbola Krakova i omiljeni motiv za suvenire i fotografije.

Priča kaže da je zmaj koji je živeo u pećini ispod brda Vavel, nemilosrdno terorisao stanovnike Krakova, zahtevajući od njih da mu redovno prinose žrtve u vidu stoke a ponekad i ljudi. Postoji više verzija ove legende, a jedna od njih kaže da su zmaja ubili kraljevi sinovi koji su napunili ovna sumporom i dali ga zmaju. Zmaj je pojeo ovna i kako bi utolio nesnosnu žeđ pio je vodu iz Visle sve dok mu stomak nije puka. Po drugoj legendi, to je uradio hrabri krojač koji je za nagradu dobio kraljevu kćer.

U svakom slučaju, Vavelski zmaj, odnosno njegova skulptura, danas predstavlja jedno od omiljenih mesta za posetu. Velika je verovatnoća da ćete naići na veliku gužvu ispred skulpture, ali uprkos tome nemojte propustiti priliku da vidite Vavelskog zmaja. 

Planti park – zelena oaza u srcu grada

A nakon dugih šetnji i obilazaka treba i odmoriti. Najbolje mesto za odmor je Planti park. U srcu Krakova nalazi se velika zelena površina (više od 20 hektara, dužina 4km) koja okružuje Stari grad. Jedan od najlepših gradskih parkova u Poljskoj idealno je mesto za opuštanje i šetnju nakon razgledanja Krakova. Planti park je nastao u 19. veku, na mestu nekadašnjih gradskih zidina, i danas pruža prijatnu hladovinu, brojne klupe i fontane, kao i prelepe staze koje vode do parkovskih skulptura i tematskih vrtova u parku. 

stari-grad-krakov
Pixabay.com

Planti je omiljeno mesto i za lokalno stanovništvo i za turiste. Posebno je lepo prošetati se parkom u jesen, kada je obojen toplim tonovima zlatne i crvene boje. A ako vam se baš i ne šeta, možete se provozati kroz park fijakerom.

Krakov je grad koji očarava svojim šarmom, bogatom istorijom i živopisnom kulturom. Svaka ulica, svaki trg i svaka zgrada u ovom gradu pričaju priču o prošlosti, ali i o životnoj snazi i kreativnosti njegovih stanovnika. Bez obzira na to da li ste ljubitelj istorije, umetnosti ili samo želite da uživate u upoznavanju novina, Krakov je grad koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Ako ste umorni od dalekih destinacija ili standarnih evropskih, a još niste posetili ovaj predivan grad, možda je sada pravo vreme da otkrijete zašto ga mnogi smatraju kulturnim srcem Poljske.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here