Nemačka je već decenijama unazad „Meka” za srpske državljane zbog visokog standarda, kao i dobrih uslova za život i rad. Osim što najmoćnija ekonomska sila u Evropi ima stabilno tržište rada, velika je i potražnja za pojedinim zanimanjima kao što su medicinsko osoblje, zanatlije, radnici na građevini, u fabrikama, itd. U poslednje vreme sve više je prilika za zaposlenje visokokvalifikovanih radnika, jer ima dosta otvorenih pozicija pre svega u IT sektoru i automobilskoj industriji. Ukoliko spadate u onu grupu ljudi koja želi da emigrira u Minhen, Keln, Frankfurt, Berlin ili neki drugi manji grad, sigurno vas zanima kako da dođete do radne vize za Nemačku.
Zašto je Nemačka jedna od omiljenih zemalja svih onih koji žele da se isele iz Srbije
Nemačka nudi visok standard života, uključujući kvalitetnu zdravstvenu zaštitu, obrazovni sistem i socijalnu sigurnost. Plata je viša u poređenju sa Srbijom, a radnička prava su dobro regulisana, što uključuje plaćeno odsustvo, bolovanje, penziono osiguranje i druge beneficije. Stroga regulacija radnog vremena, jasno definisane minimalne plate i spremnost da se čuje glas zaposlenih je nešto što se u Srbiji teško nalazi. Strani radnici u Nemačkoj imaju pristup sličnim radnim pravima kao i domaći, što uključuje pravo na formiranje ili pridruživanje sindikatima i zaštitu od eksploatacije.
Još jedna velika prednost Nemačke je socijalni program za porodice radnika koji dolaze iz inostranstva koji uključuje kurseve jezika, pomoć pri zapošljavanju i obrazovanju, kao i socijalne usluge koje pomažu imigrantima da se bolje integrišu u društvo.
Iako vam možda deluje da ćete biti daleko od kuće ukoliko se preselite u Nemačku, mnogi gradovi su povezani direktnim letovima sa Beogradom. Postoje i redovne autobuske linije, a ko ima automobil može se i na taj način spakovati i doći u domovinu za vreme godišnjeg odmora i praznika. Što se tiče prenošenja stvari, opreme, kućnih ljubimaca, dobro razmislite na koji način možete smanjiti troškove preseljenja.
Šta donosi promena uslova za radne vize za Nemačku
Nemačka Vlada je u poslednjih nekoliko godina pojednostavila proces dobijanja radnih viza za visokokvalifikovane radnike, a 1. marta 2020. godine uveden je Zakon o imigraciji kvalifikovane radne snage (Fachkräfteeinwanderungsgesetz), koji olakšava dolazak stručnjacima izvan Evropske unije. Ovo je otvorilo vrata mnogim Srbima koji poseduju potrebne kvalifikacije ili su spremni da ih steknu.
Ranije su poslodavci morali da dokažu da nema dostupnih radnika iz Evropske unije pre nego što zaposle nekoga izvan EU. Sa novim zakonom, ovo više nije potrebno, jer se on više ne ograničava samo na deficitarna zanimanja, već se odnosni na sve strane radnike sa stručnim kvalifikacijama i univerzitetskim diplomama, Radnici iz Srbije sa završenom stručnom školom ili fakultetom sada imaju veće šanse da dobiju radnu vizu. Da rezimiramo, za posao u Nemačkoj potrebno je da imate tražene kvalifikacije i da znate jezik na određenom nivou u skladu za oglašenom radnom pozicijom. Neke poslove možete obavljati i na engleskom jeziku.
Viza za traženje posla u Nemačkoj omogućava da se boravi u ovoj zemlji šest meseci u potrazi za zaposlenjem, pod uslovom da podnosilac zahteva poseduje odgovarajuće kvalifikacije i dokaz o finansijskim sredstvima za period boravka.
Sa novim zakonom, povećan je broj zahteva za radne vize za Nemačku, što je stvorilo dodatni pritisak na ambasadu u Srbiji.
Šta je potrebno od dokumentacije da biste aplicirali za radnu vizu
Kako biste postali nosilac radne vize za Nemačku, potrebno je da vam dokumentacija bude kompletna i pravilno pripremljena. Biće vam potreban sudski tumač, jer Nemačka ambasada zahteva službene prevode za sve dokumente koji nisu na njihovom maternjem jeziku.
Obrazac za radnu vizu se može naći na sajtu Ambasade Republike Nemačke i mora biti kompletno popunjen na nemačkom jeziku. Savet je da, iako znate nemački na visokom nivou, angažujete sudskog tumača i za ovaj korak.
U pasošu mora da postoje dve prazne stranice i da bude važeći još najmanje tri meseca nakon planiranog povratka iz Nemačke. Biće vam ptorebne i dve nove fotografije u boji veličine 35×45 mm.
Ukoliko ste već potpisali sa poslodavcem ugovor o radu, potrebno je da i njega dostavite. Ako to nije slučaj, možete poneti i ponudu za posao, važno je samo da ima jasno navedene uslove zaposlenja odnosno platu, radno vreme I trajanje ugovora. Sa sobom obavezno nosite originale ili overene kopije. Pored toga potrebno je da imate i diplomu i/ili sertifikate nekih kurseva koji moraju biti nostrifikovani ili priznati u Nemačkoj.
Sertifikat iz škole stranih jezika je još jedan od dokumenata koji se traži za radnu vizu. Međutim, ponekad je moguće dobiti potvrdan odgovor od ambasade uz sertifikat o poznavanju engleskog jezika.
Od ostalih dokumenata, treba da imate kod sebe CV, motivaciono pismo, dokaz o osiguranju (zdravstveno osiguranje koje pokriva boravak u Nemačkoj do početka zaposlenja), međunarodno putno osiguranje, dokaz o finansijskim sredstvima dovoljnim za život u Nemačkoj dok ne počnete sa radom, dokaz o mestu boravka (npr. ugovor o zakupu) i dokaz o uplati takse za izdavanje radne vize.
Nemojte više da se pitate da li je pravo vreme da emigrirate, jer niste sigurni da ćete dobiti vizu. Uz sve olakšice, ne bi trebalo to da vam bude „kamen spoticanja”.