Nakon završetka radno-sposobnog perioda se ne završava i tada bi trebalo tek da se „živi i uživa“. Ipak, zdravstveno stanje kod mnogih je često narušeno i potrebna im je nega i pomoć.

Svako lice ima individualne zahteve i potrebe, neko do poznih godina ne zatreba nikakvu asistenciju, nekome treba ozbiljna pomoć ili delimična podrška. U svakom slučaju samostalnost je različita pa su i potrebe različite.

Svako voli i želi da bude u svom domu i da ima samostalnost, ali nekada je jednostavno neophodno razmisliti o preseljenju u kolektivni smešaj jer je podrška neadekvatna, a zdravlje ugroženo, ali ne i samo tada.

Domovi za stare nisu samo poslednja solucija, već imaju kvalitetnu podršku i pomoć pa ih treba razmotriti kao jednu od odličnih alternativa svemu drugom što može pružiti nepotpunu podršku starijim osobama.

Zato je dobro znati kada je najbolje razmotriti kolektivni smeštaj i šta se sve dobija sa ovim smeštajem.

Domovi za stare – za lica kojima je bezbednost ugrožena samostalnim životom

Starije osobe gube sposobnost dobre koordinacije pokreta, često su sklona padovima, nezgodama i nesrećama, jednostavno jer gube i snagu i osećaj pri izvođenju pokreta. I to je sasvim normalno.

Ipak, ako se takva situacija prečesto ponavlja, ako je zdravlje ozbiljno ugroženo čak i sa obavljanjem osnovnih aktivnosti, onda je potrebno da se razmotri kolektivni smeštaj kao što su domovi za stare.

Oni imaju osiguran prostor, svuda postavljene držače i gelendere koji olakšavaju kretanje. Uz to, u prostoru se nalazi više stručnih osoba za pomoć i podršku, a svaki eventualni pad ili povreda se brzo uočava i od lica koja žive u domu tako da su sve reakcije brze i pomoć odmah pružena.

Kao alternativa se jedino može organizovati stručna pomoć u kući, ali i ona mora biti celodnevna i vrlo često teška za organizaciju.

Zdravstveno ugrožena stara lica

Domovi za stare su odlični i za situacije kada lica imaju ugroženo zdravlje iz nekog razloga, ili zbog bolesti ili zbog povreda, ali imaju zdravstveni problem koji zahteva nadzor.

Razvoj i složenost bolesti, česte kontrole, pomoć pri davanju terapije, posete specijalistima…sve može biti obaveza doma za stare koji će uz stručno osoblje dodatno pomoći da se zdravlje održi ili čak i poboljša.

Takođe, mnogi domovi imaju i poseban program za negu lica koja imaju terminalne bolesti pa se tako na poseban način neguju stare osobe sa demencijom, nepokretne, slabo pokretne, sa nekim drugih bolestima…

Njima treba posebna pomoć i podrška koju moraju da imaju 24 časa, uz kontrolu bolesti i razumevanje negovatelja. Porodicama to vremenom postane jako teško, ali i komplikovano, a ne mogu da daju jednako dobru podršku kao stručni medicinski radnici i to je činjenica sa kojom se moraju pomiriti koliko god voleli svoje starije.

Takođe, ako postoji i procena da će se bolest komplikovati i zahtevati pojačan nadzor, trebalo bi doneti odluku o preseljenju jer je potrebno vreme za prilagođavanje, a ujedno ćete imati bolju podršku koja će se nastaviti i onda kada samostalan život postane problem.

Usamljenost osobe u trećem dobu

Malo se o tome vodi računa pored brojnih fizičkih teškoća, ali starije osobe mogu da budu i usamljene i dosta tužne zbog toga. Nemaju puno prijatelja ili su onemogućeni da se sa njima vide pa je i to jedan od većih problema koji opterećuje.

I u tom slučaju se domovi za stare preporučuju kao najbolja alternativa samačkom životu, čak i za lica koja su samostalna i funkcionišu normalno.

U kolektivnom smeštaju se nalaze osobe koje su sličnog interesovanja i godina, a pošto je uvek više osoba, priče i druženja nikada neće manjkati. Osim toga, tu je i osoblje koje je uvek predusretljivo i raspoloženo za razgovor.

Uz to, u domovima se organizuju i brojni programi koji su dodatno interesantni i zanimljivi stanarima pa se oni osećaju dobro i korisno, a vreme ne teče tek onako, već je ovo zlatno doba života koje itekako žele da žive.

Starost ume da bude teška, naročito za one koji su bolešljivi ili nemaju adekvatnu pomoć i podršku porodice.

Bilo da ste bolesni, usamljeni, očekujete pogoršanje zdravstvenog stanja ili osećate da ne možete da vodite adekvatnu brigu o sebi, razmislite o preseljenju u dom za stare.

Takva odluka ne treba da donosi loše osećaje, jer je to vrlo dobar i pogodan smeštaj za sva lica treće dobi. Sve je njima prilagođeno, od nege, preko nadzora i pomoći pa do organizacije društvenog života.

Zato, ozbiljno razmislite o svojim opcijama i kako da osigurate najbolje za svoju dobrobit, i ovo je odlična šansa za tako nešto.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here