Međunarodni dan žena, koji se svake godine obeležava 8. marta, predstavlja simbol borbe za ravnopravnost, prava žena i socijalnu pravdu. Iako se danas ovaj dan često vezuje za darivanje cveća i poklona, njegov istorijski značaj je mnogo dublji. Ovaj praznik svoje korene vuče iz radničkog pokreta i borbe za poboljšanje položaja žena u društvu. Kroz istoriju, mnogi ključni događaji doprineli su njegovom ustanovljenju, a njegov značaj se nastavlja razvijati i u savremenom društvu.

U nastavku istražujemo kada i kako je počeo da se obeležava Međunarodni dan žena, koji su istorijski događaji prethodili njegovom uspostavljanju i na koji način se obeležava širom sveta.

Povezanost Dana žena sa borbom za radnička prava

Kada dođe ovaj praznik, najveći broj ljudi se pita šta kupiti za 8. mart i kako obradovati voljenu osobu, majku, ženu, devojku ili sestru, međutim važno je razumeti da ovaj dan ima svoje korene u borbi za radnička prava i ravnopravnost žena. 

Još u 19. veku, žene su se suočavale s izuzetno teškim uslovima rada, niskim platama i diskriminacijom na radnom mestu. Prvi značajni protesti žena zabeleženi su 8. marta 1857. godine u Njujorku, kada su radnice u tekstilnoj industriji izašle na ulice zahtevajući bolje uslove rada i kraće radno vreme.

Ovi protesti nisu odmah doveli do promena, ali su postavili temelje za buduće pokrete. Početkom 20. veka, industrijalizacija je donela nove izazove, ali i prilike za organizovanje žena. Ključni trenutak dogodio se 1908. godine, kada je oko 15.000 žena marširalo ulicama Njujorka tražeći bolje plate, pravo glasa i kraće radno vreme. Upravo ovi događaji su inspirisali kasnije proglašenje Međunarodnog dana žena.

Prvi zvanični predlog za ustanovljenje Međunarodnog dana žena

Ideja o posebnom danu posvećenom pravima žena prvi put je zvanično predstavljena 1910. godine na Drugoj međunarodnoj konferenciji socijalističkih žena u Kopenhagenu. Konferenciju je organizovala Socijalistička internacionala, a jedna od glavnih govornica bila je nemačka aktivistkinja Klara Cetkin.

Cetkin je predložila da se ustanovi dan posvećen borbi za prava žena, kako bi se podigla svest o važnosti ravnopravnosti i političke participacije žena. Iako tada nije određen tačan datum, predlog je naišao na široku podršku. 

Već naredne godine, 1911, Dan žena je prvi put zvanično obeležen u nekoliko zemalja, uključujući Austriju, Dansku, Nemačku i Švajcarsku.

Zašto je izabran 8. mart kao datum obeležavanja?

Iako su prvi oblici Dana žena obeležavani u različitim terminima, 8. mart je postao univerzalan datum tek nekoliko godina kasnije. Ključni događaj koji je uticao na izbor ovog datuma bio je štrajk radnica u Rusiji 8. marta 1917. godine (23. februara po starom, julijanskom kalendaru).

Ovaj štrajk, koji se dogodio u Petrogradu, bio je deo šire revolucije protiv carskog režima. Radnice su protestovale protiv gladi, loših uslova rada i Prvog svetskog rata

Ovaj događaj je pokrenuo niz političkih promena koje su dovele do Oktobarske revolucije, a 8. mart je postao simbol borbe za prava žena. Nakon pobede socijalističkog pokreta u Rusiji, ovaj datum je zvanično prihvaćen kao Dan žena, a kasnije su ga usvojile i mnoge druge zemlje širom sveta.

Kako se Dan žena obeležavao kroz 20. vek?

U prvoj polovini 20. veka, Dan žena bio je pre svega dan političkog aktivizma i demonstracija. Žene su ga koristile kao priliku da zahtevaju pravo glasa, bolje uslove rada i socijalnu jednakost. U mnogim zemljama, naročito u socijalističkim državama, ovaj praznik je dobio poseban značaj i postao državni praznik.

zute-lale
Pexels.com

Međutim, u zapadnim zemljama, naročito u Sjedinjenim Američkim Državama, Dan žena je dugo bio zanemarivan, jer su vlasti smatrale da je previše povezan sa socijalističkim i komunističkim pokretima. Tek 1975. godine, Ujedinjene nacije su zvanično priznale 8. mart kao Međunarodni dan žena, što je pomoglo njegovom širem prihvatanju u različitim kulturama.

Savremeno obeležavanje Međunarodnog dana žena

Danas se Međunarodni dan žena obeležava na različite načine u zavisnosti od zemlje i kulture. U mnogim državama, ovaj dan je i dalje prilika za podsećanje na važnost borbe za prava žena, dok je u nekim društvima više usmeren na proslavu ženskog doprinosa društvu.

  • U zemljama poput Rusije, Kine i nekih balkanskih država, Dan žena je zvanični praznik kada žene dobijaju poklone, cveće i pažnju od kolega, prijatelja i članova porodice.
  • U zapadnim zemljama, ovaj dan je često fokusiran na podizanje svesti o rodnoj ravnopravnosti, organizovanje konferencija, panela i kampanja za ženska prava.
  • Korporativni sektor sve više koristi ovaj datum za promociju jednakosti na radnom mestu, osnaživanje žena u biznisu i promovisanje inicijativa za inkluziju.

Uprkos razlikama u obeležavanju, suština ovog dana ostaje ista – podsećanje na dugu istoriju borbe za ravnopravnost i potrebu za nastavkom te borbe i u budućnosti.

Međunarodni dan žena ima bogatu i složenu istoriju koja seže unazad više od jednog veka. Od prvih radničkih protesta u 19. veku, preko socijalističkih pokreta i revolucija u 20. veku, pa sve do savremenog obeležavanja širom sveta, ovaj dan ostaje snažan simbol borbe za prava žena. Svake godine, 8. mart nas podseća na to koliko je postignuto, ali i na izazove koji još uvek postoje u borbi za jednakost. Za još korisnih informacija posetite naš sajt.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here