Ukoliko želite blistav osmeh ili niste zadovoljni izgledom svojih zuba, fasete su pravo rešenje. Mada, sve češće se mogu čuti tvrdnje kako one oštećuju zubnu gleđ i kako nisu preporučljive. Šta su uopšte fasete, koje vrste faseta postoje, koja im je uloga, kao i da li su zaista štetne, saznajte u nastavku teksta. 

Šta morate znati pre nego se odlučite za fasete

Da biste ugradili fasete, neophodno je da imate zdrave zube i zdrave desni. Ne preporučuju se ljudima koji škripe zubima, jer lako može doći do pucanja. Mada i za to postoji rešenje u vidu plastičnih štitnika za zube koje će vam stomatolog preporučiti da nosite tokom spavanja. 

Šta su fasete i koje vrste faseta postoje 

Zubne fasete su tanke ljuspice. Pričvršćuju se na prednju stranu zuba koja se pre toga brusi. Najčešće prekrivaju prednjih šest do deset zuba. Predstavljaju idealno rešenje za sve nedostatke, bilo da je u pitanju nepravilan oblik, neodgovarajuća boja ili čak razmak između zuba. 

Procedura ugradnje faseta je krajnje jednostavna i uglavnom bezbolna. U zavisnosti od vrste faseta kao i od izbora stomatološke ordinacije kompletnu proceduru je moguće završiti za svega nekoliko dana.  Postoje dve vrste faseta i to: kompozitne i keramičke  fasete. 

I jedna i druga vrsta predstavljaju jedno od najboljih protetskih rešenja bilo da je u pitanju neki nedostatak ili samo želja za lepim, blistavim osmehom. Zajedničko im je to što obe ove opcije zahtevaju minimalnu pripremu zuba i doprinose savršenoj estetici. 

Kompozitne fasete 

Ukoliko odaberete kompozitne fasete za zube, moguće je da ceo postupak završite prilikom samo jedne posete stomatologu. Za razliku od postavljanja keramičkih faseta ili krunica, prilikom ugradnje keramičkih faseta uklanja se sasvim malo zubne gleđi. Istina, nisu čvrste i otporne na habanje u onolikoj meri u kojoj su keramičke, ali ukoliko dođe do oštećenja lako se popravljaju. 

Kada su zubi pripremljeni ili čak preoblikovani, stomatolog će pažljivo vezati i oblikovati kompozitni materijal. Podrazumeva se da će odabrati boju koja je najprilkadnija  vašem tenu, kako biste u potpunosti mogli da transformišete svoj osmeh

Za razliku od keramičkih, kompozitne fasete su znatno jeftinije. Napravljene su od materijala kojim se vrši punjenje zuba prilikom ugradnje plombi. Kako bi kompozit očvrsnuo koristi se posebno svetlo za lepljenje zuba. Fasete izgledaju kao prirodni zubi, jer su glatke i polirane. 

Keramičke fasete 

Keramičke fasete se izrađuju po meri posebno za svaki zub. U poređenju sa kompozitnim fasetama, njihove prednosti su brojne. Deluju potpuno prirodno, čvrste su i dugotrajne. Takođe, prilikom ugradnji ovih faseta dolazi do minimalnog oštećenja prirodnih zuba. Da bi se ugradile, potrebno je ukloniti malu količinu zubne gleđi sa prednje i sa bočne strane zuba. U zavisnosti od debljine brušenog sloja, zavisiće i debljina fasete. Sledeći korak je pravljenje  otiska ili kalupa na već pripremljene zube. 

Nijansu fasete birate u dogovoru sa stomatologom, jer će on nepogrešivo predložiti nijansu koja se uklapa uz vaš ten. 

Nakon toga, otisak se šalje u zubnu laboratoriju u kojoj se fasete izrađuju po meri. Pri sledećoj poseti, postavljaju se fasete na zube kako bi se proverio oblik. Kada se završi sa osnovnim podešavanjima, pristupa se finalnoj obradi. Odnosno, u toj fazi se fasete pričvršćuju na zub specijalnim vezivom. 

Iako postoji mišljenje da se fasete od keramike mogu obojiti ili oštetiti konzumacijom hrane i pića u boji, to nije tačno. Površina keramičke fasete je izuzetno glatka, a upravo to sprečava nakupljanje ostataka hrane kao i stvaranje pigmenta i mrlja na njima. 

Da li fasete iziskuju posebnu negu

Imajte u vidu da se fasete pod pritiskom mogu polomiti. Morate biti pažljivi čak i prilikom žvakanja. Izbegavajte grickanje zanoktica ili u gorem slučaju grickanje noktiju. Ne treba da vas brine ukoliko se odmah ne priviknete na fasete. To može potrajati čak i nekoliko dana. Međutim, ukoliko primetite neku nepravilnost, obavezno se obratite stomatologu. To što imate fasete, ne znači da ne možete dobiti karijes. Fasete se moraju održavati redovno  na isti način kao i prirodni zubi. Ukoliko se ne održavaju pravilno, vremenom fasete mogu požuteti. Cigarete, kao i prekomeran unos kafe, mogu ubrzati proces propadanja faseta, a mogu negativno uticati i na zdravlje okolnih zuba koji nisu pod fasetama. U svakom slučaju, preporučuje se redovna poseta stomatološkoj ordinaciji, bez obzira da li imate fasete ili ne. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here