Insulinska rezistencija je stanje u organizmu koje može biti predijabetesno i predstavlja poremećaj u reakciji ćelija na insulin u telu. Situacija se događa kada dođe do problema sa pankreasom ili sa prevelikim lučenjem insulina u dužem vremenskom periodu.

Ovakav poremećaj se ne događa bez posledica, tj. simptoma, ali se vrlo često ne uočavaju sve dok se ne uradi Ogtt test i utvrdi kretanje insulina u zavisnosti od unosa šećera u organizam.

Rana prevencija će učiniti da se duže zadržite u ovoj „sivoj“ zoni i ne uđete u dijabetes, pa je važno otkriti simptome i proveriti zdravstveno stanje na vreme.

Koji su simptomi insulinske rezistencije?

Prvi simptomi insulinske rezistencije su gotovo neprimetni, tj. pripisuju se drugim stanjima. Može se javiti visok krvni pritisak, pad dobroj holesterola HDL, rast triglicerida…

Neobjašnjiva gojaznost, naročito oko struka je jedan od simptoma i kod muškaraca i kod žena. Sa druge strane, kilogrami se teško skidaju, a često je gojaznost praćena sa velikim periodima gladi i drhtavicom, preznojavanjem i periodima slabosti

Tada se unosi hrana nekontrolisano pa se stvara spirala gojenja koja izaziva još veće lučenje insulina i njegovo zadržavanje u krvi. 

Vremenom dolazi do poremećaja menstruacije, povremenog oticanja tela, pojava akni i bubuljica, ali su simptomi i pospanost, umor, letargija i problemi sa koncentracijom.

U ovoj fazi će i gubitak kilograma biti težak, a to je jedan od najboljih načina za uticanje na insulinsku rezistenciju. Osim toga, postoji i medikamentozno lečenje, ali i obavezan smanjen unos šećera da bi insulin mirovao. 

Dakle, izbor namernica je takođe važan da bi se kontrolisala rezistencija na insulin i sprečila pojava šećerne bolesti.

Oggt test iz krvi – najbolji način za proveru nivoa insulina i šećera

Iz male količine krvi se utvrđuje dosta biohemijskih parametara, a jedan od njih je nivo glukoze i insulina u krvi.

Upravo iz tog razloga je osmišljen test koji tokom 2h prati kretanje oba parametra u krvi i na osnovu toga se donosi jasan zaključak o zdravstvenom stanju.

Oggt test se sprovodi u laboratoriji, na osnovu preporuka lekara pa se dobijaju tačni rezultati koji su potrebni endokrinologu.

Testiranje se radi u ranim jutarnjim časovima, pre uzimanje hrane ili nekih pića. Tada se vadi krv i utvrđuju početni parametri nivoa glukoze i insulina u krvi.

Nakon toga se popije rastvor glukoze, najčešće oko 75g i onda započinje pravo testiranje. Posle toga, laborant u pravilnim razmacima uzima uzorke krvi i meri nivo glukoze i insulina, najčešće posle 30min, 60min, 90min. i u 120min.

Već posle prvog merenja se događa da raste i nivo šećera i nivo insulina što je sasvim normalno, ali se prati kako će organizam resorbovati unetu količinu glukoze i tada se zaključuje u kojem zdravstvenom stanju je vaš organizam.

Na rezultatu ne piše konkretna dijagnoza, ali se od rezultata jasno donosi zaključak o zdravstvenom stanju.

Nakon 120min se očekuje da nivo šećera bude ispod 11 jedinica uz pad insulina koji je isti ili gotovo isti kao početne vrednosti. To su dobre vrednosti i znak da pankreas i ćelije funkcionišu odlično.

Ako je nivo glukoze veći onda je nastupio dijabetes, a ako je nivo šećera pao, ali je insulin i dalje visok, onda je reč o insulinskoj rezistenciji. Ipak, sve rezultate tumače jedino lekari i oni će na osnovu i drugih parametara doneti odluku i savete o daljem zdravstvenom stanju.

Redovna kontrola kod endokrinologa je ključ dobrog zdravlja

Većinu simptoma insulinske rezistencije je teško samostalno otkriti, a samo endokrinolog može dati savete i propisati Ogtt test i njegove parametre za analizu.

Mora proveriti i hormone štitne žlezde, ali i nivo masnoća u krvi uz opšte zdravstveno stanje. Teško je sagledati nivo uticaja na zdravstveno stanje i reakciju tela pa će lekar specijalista biti opsežan i detaljan u pretragama. 

Srećom, gotovo sve analize se rade iz male količine venske krvi pa je praćenje jednostavno, a rezultati jasni.

Osim toga, ovo stanje se mora i redovno pratiti što je još jedan razlog da se aktivno i detaljno vodi računa o svom zdravstvenom stanju, a laboratorija je pravo mesto za otkrivanje svih detalja.

Ne ignorišite simptome koje vam telo daje. Bilo da imate psihološke manifestacije ili fizičke promene na telu, posavetujte se sa lekarom opšte prakse oko detaljnih pregleda.

Samostalno možete da jednom godišnje radite analizu osnovne krvne slike pa da pratite zdravstvenu situaciju i samostalno i tako budete odgovorni prema svom telu. Reagovanjem na vreme će se sprečiti veća šteta, a insulinska rezistencija je jedan od dobrih primera za takve rezultate.

Brinite o svom zdravlju i preventivno ga kontrolišite. Uvedite zdrave navike i  imaćete i zdraviji život.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here