Da li su vam ruke i noge uvek hladne? Dobijate li teško na težini? Da li se često osećate rasejano i/ili patite povremeno od nesanice i zatvora? Ako ste na jedno ili više ovih pitanja odgovorili potvrdno, možda vam je Vata doša u disbalansu – ili ste možda Vata tip.

Šta je doša?

Prema Ajurvedi, pet prirodnih elemenata (etar, vazduh, vatra, voda i zemlja) su prisutni  i u našem umu i telu u obliku doša: Vata (etar, vazduh), Pita (vatra, voda), i Kapha (voda, zemlja). Ove energije utiču na sve, od našeg fizičkog oblika i varenja do načina na koji obrađujemo misli i osećanja. Svako od nas ima sve tri doše prisutne u svom umu i telu, ali većina nas ima tendenciju ka dominiaciji jedne ili dve doše.

Vata doša

Vata doša je ajurvedski element uma i tela povezan sa vazduhom i prostorom. Lagane je, hladne i suve prirode i upravlja svim kretanjima i procesima u vašem umu i telu. To uključuje i procese kao što su protok krvi, eliminaciju, disanje i kretanje misli u vašem umu.

Karakteristike Vata doše

Ako imate pretežno Vata konstituciju, osobine Vata doše (lagana, hladna, suva, brza) biće primetno izražene u vašem umu i telu. Vaše telo je verovatno prirodno mršavo i vitko. Ruke i stopala se mogu lako ohladiti, a koža je hladna i suva na dodir (posebno u ekstremitetima). Vaši snovi mogu ponekad biti uznemirujući..

Intelektualno imate izoštren um i brzo razmišljate, mada ste skloni i zaboravljanju stvari jednako lako kao što ih i naučite! Verovatno su i vaše emocije takve. Ljudi sa snažnim Vata tendencijama su kreativni, dinamični, lepršavi tipovi koji su često u žurbi.

Ovo su neke od osnovnih karakteristika Vata doše (zapamtite, svi imamo neku meru Vate u svojim umovima i telima). Pređimo sada na neke stvari koje ćete primetiti u svom umu i telu kada je Vata doša u ravnoteži i kada je van nje:

Vata u ravnoteži                                               

  • energični ste i živahni
  • lako učite                              
  • imate bistar i budan um                         
  • lako zaspite  
  • uravnotežena vam je probava i eliminacija 
  • imate dobru cirkulaciju i ujednačenu telesnu temperaturu

Vata u neravnoteži

  • umorni ste često
  • imate nedostatak fokusa ili zaboravljate
  • često vam je hladno
  • misli su vam rasute
  • teško zaspite
  • imate slabu cirkulaciju (hladne ruke i stopala)
  • osećate teskobu ili zabrinutosti
  • patite od povremenog zatvora

Balansiranje Vata doše

Jedan od temeljnih principa ajurvede je da se „slično povećava slično“, a suprotnosti stvaraju ravnotežu. Zato, pošto je Vata doša hladna, lagana i suva, ima koristi od onoga što zagreva, uzemljuje i hrani. Jedna od najboljih stvari koju možete učiniti laganu, pomalo nestabilnu prirodu Vate je da sledite redovnu rutinu koja uključuje toplu, kaloričnu hranu i puno odmora.

Evo još nekoliko jednostavnih stvari koje možete učiniti da biste otklonili neravnotežu Vate:

Pridržavajte se Vata uravnotežene dijete, preferirajući toplu, masnu, tešku, dobro začinjenu hranu slatkog, kiselog i slanog ukusa. Izbjegavajte hladnu, suvu i sirovu. 

Obavezno obezbedite sebi vreme za odmor svaki dan.

Pokušajte da ne preskačete obroke. Umesto toga, jedite tri topla, kuvana obroka dnevno, otprilike u isto vreme svakog dana.

Izbegavajte stimulanse poput kofeina, alkohola ili kasno gledanje televizije, kao i gledanje elektronskih uređaja.

Lezite ranije uveče, nešto pre 22h, a ustanite pre 6h ujutru.

Priuštite sebi umirujuću dnevnu abhyangu (samo-masažu toplim uljem) koja će vam poboljšati cirkulaciju, smiriti živce i nahraniti suvu kožu.

Izbegavajte stresan posao, posebno u večernjim satima, i odvojite vreme za opuštajuće vežbe, poput šetnje i joge.

Radite vežbe disanja poput pranayame svakodnevno.

Zaštitie telo po hladnom, vetrovitom vremenu. Održavajte svoje ekstremitete dobro zaštićenim i toplim.

Smanjite mentalni stres meditacijom. Na primer, Transcendentalna meditacija je dokazana u stotinama naučnih studija kao vrlo efikasna tehnika za rešavanje mentalnog, emocionalnog i fizičkog stresa.

Dijeta Vata doše

U ajurvedi,  hrana je lek. Dijeta za uravnotežavanje Vate znatno će doprineti pružanju topline, uzemljenja i ishrane koja Vati treba da ostane u balansu. Nastojte da jedete tri obroka svakog dana u isto vreme: ujutro, podne i uveče, i pokušajte da ne preskačete obroke. To može poremetiti delikatnu Vatinu vatru u varenju. Takođe je dobro izbegavati i prejedanje. U idealnom slučaju, osećaćete se gladnim do sledećeg obroka, ali ne toliko da se prejedete.

U redu je da malo grickate između obroka, sve dok to ne remeti osećaj gladi za sledeći obrok. Pokušajte da jedete u tihom, opuštajućem okruženju kako biste izbegli prekomernu stimulaciju. Poslednje, ali definitivno ne i najmanje važno, kad god je to moguće opredelite se za organski uzgajanu hranu i izbegavajte genetski modifikovanu  (GMO).

Predlog namirnica

Da: Topla, teška, masna hrana i piće. Opredelite se za slatke, kisele i slane ukuse.

Ne: Lagana i suva hrana. Izbegavajte hladnu hranu i piće, minimizirajte oštar, gorak i opor ukus.

Žitarice

Da: Proizvodi od pšenice, pirinač (basmati, jasmin), kuvane ovsene pahuljice.

Ne: Ječam, kukuruz, proso, raž, heljda i sirovi zob.

Mahunarke

Da: mungo pasulj, crveno sočivo, žuti mungo pasulj (mahunarke se mogu namakati preko noći radi bržeg kuvanja).

Ne: Sve sem onih koje su navedene kao dobre za Vata došu.

Mlečni proizvodi

Da: Svi mlečni proizvodi. Sir treba da bude mekan i svež (panir, rikota, sveža mocarela i krem sir su primeri lako svarljivih sireva).

Zaslađivači

Da: Svi proizvodi od šećerne trske/prirodni šećer, melasa, javorov sirup i sirovi nezagrejani med.

Ne: Zagrejani pasterizovani med. Hrana sa kuvanim medom u njima.

Ulja

Da: Sve (GI se posebno preporučuje za kuvanje).

Orašasti plodovi i semenke

Da: Svi orasi osim kikirikija, semnke u malim količinama.

Ne: Kikiriki

Začini

Da: Kumin, đumbir, seme gorušice, piskavica, cimet, kardamom, karanfilić, anis, komorač, crni biber (u malim količinama), sol, limunov sok.  

Povrće

Da: Špargla, cvekla, kupus (kuvan), krastavac, komorač, beli luk, boranija, zeleni čili, praziluk, bamija, masline, pastrnjak, grašak (kuvani), krompir, bundeva, rotkva (kuvana), spanać, tikvice.

Ne: Artičoka, gorka dinja, brokoli, prokulica, koren čička, kupus (sirovi), karfiol (sirovi), celer, kukuruz, patlidžan, kelj, masline, luk (sirovi), paprika,  krompir, rotkva (sirova).

Voće

Da: Zrelo, slatko i sočno voće: kajsije, avokado, banane, bobice, višnje, urme (sveže), smokve (sveže), grejpfrut, grožđe, kivi, limuni, limeta, mango, dinja, pomorandže, papaja, breskve, ananas, šljive, suve šljive (natopljene), suvo grožđe (natopljeno), rabarbara, jagode.

Ne: Nezrelo, suvo, kiselo voće: jabuke (sirove), urme (suve), smokve (suve), kruške, šipak, suvo grožđe i suve šljive(nepotopljeno), lubenica.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here